Ochrona wizerunku w ogólnodostępnych publikacjach

W czasach obecnych, gdzie aparaty fotograficzne i kamery są umieszczane w najdziwniejszych i najbardziej zaawansowanych urządzeniach elektronicznych, takich jak telefon czy zegarek, samo uwiecznianie chwil na zdjęciach już spowszedniało i stało się niewystarczające dla szerokiej rzeszy ludzi. Dzisiaj, większość autorskich filmów, coraz częściej – dzięki globalnej sieci internetowej – możemy zobaczyć na ekranach własnych komputerów czy telefonów komórkowych.

Bezpieczny wizerunek w internecie

Ta, od kilkunastu lat forma dzielenia się własnymi obserwacjami, zapisanymi w formie zdjęć czy filmów, ma swoje dobre i złe strony. Dotyczy to własnego wizerunku oraz wizerunku osób postronnych.

Określenie „wizerunek” nie jest do końca zdefiniowane; w ogólnym znaczeniu jest to: wygląd konkretnej osoby, jego sposób poruszania się, zarys sylwetki, maniera czy znaki szczególne, po których to szczegółach można rozpoznać osobę i wykorzystać te dane, do nie zawsze dobrych celów. W związku z taką sytuacją powstała ustawa o ochronie wizerunku w kontekście ochrony dóbr osobistych, która przestrzega, że publikowanie go bez zgody osoby zainteresowanej podlega karze określonej w przepisach kodeksu cywilnego.

Jak chronić wizerunek w internecie

Ochrona wizerunku ma na celu nie ingerencję w prywatne życie innej osoby, więc umieszczenie jej na naszym zdjęciu bez wyrażonej zgody, jest sprzeczne z przyjętą ustawą. Dlatego, gdy nie można uzyskać zgody na publikację wizerunku innej osoby, widoczna twarz powinna zostać „rozmyta” lub w inny sposób ukryta, by nie można było jej rozpoznać.

Dzieci w internecie

Najczęstszymi ofiarami publikacji wizerunku bez wyrażonej zgody padają dzieci – wielu rodziców chętnie umieszcza na portalach społecznościowych zdjęcia oraz filmiki z udziałem swoich pociech, ukazując ich w różnych sytuacjach, nie zawsze dla dzieci komfortowych. Większość rodziców z pewnością nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nie każde dziecko chce wystąpić w filmie realizowanych przez mamę czy tatę, ponieważ mogą czuć zażenowanie, niepewność lub zawstydzenie na myśl, że filmik z ich udziałem obejrzą może miliony widzów. Dlatego, rolą rodzica jest ochrona wizerunku własnego dziecka i niepublikowanie go bez wyraźnego zezwolenia lub koniecznej potrzeby.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *